Aleja Prezydentów RP

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Aleja Prezydentów RP to fragment głównego deptaku w centrum Łeby o długości ok. 400 metrów, praktycznie całkowicie wyłączony z ruchu samochodowego. Obok zwyczajowych w takich miejscach ławeczek, drzewek, stylizowanych na XIX-wieczne lampach i innych elementach małej architektury, ustawiono tutaj głazy z odlanymi w brązie odciskami dłoni prezydentów Polski po 1989 r.

Aleja Prezydentów RP powstała w 2011 r., niejako w odpowiedzi na Aleję Gwiazd w Międzyzdrojach i jako sposób na promocję miejscowości. Otwarcia dokonała Jadwiga Kaczorowska - córka ostatniego prezydenta Polski na uchodźstwie. Tablice z odbitymi dłońmi zbierano od 2001 r., przez wiele lat były przechowywane w miejskim ratuszu.

Jak dotąd głaz z odciskiem swojej dłoni mają Ryszard Kaczorowski, Wojciech Jaruzelski, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski. Kamień drugiego z wymienionych prezydentów celowo i symbolicznie “złamano”.

Aleja Prezydentów RP w Łebie nazywana jest również “Ścieżką Czasu”. W planach na przyszłość było wzbogacenie jej o odciski dłoni innych liderów państw - głównie ważnych dla historii liderów światowych mocarstw, jak Michaił Gorbaczow czy Barack Obama.

Na deptaku uhonorowano nie tylko głowy państwa. Swój pomnik ma tutaj zasłużona kynolog Danuta Hryniewicz. Jej praca w Łebie pozwoliła ocalić, a następnie spopularyzować wśród miłośników psów rasę polskiego owczarka nizinnego. Pomnik zasług Hryniewicz ma formę ławeczki, na której siedzą dwa owczarki.

W trakcie spaceru warto zwrócić uwagę na najstarszy dom w Łebie, którym jest kamieniczka przy Kościuszki 86. Budynek pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku. Wybudował go wpływowy kupiec, swego czasu burmistrz miasta Johann Mampe. Do dziś na elewacji zachował się łaciński napis “Bóg jest moim obrońcą i wspomożycielem. Panie, nie opuszczę Cię. Ty mnie przecież błogosławisz. Johann Mampe - 18 lipca 1923 r.”

Mini przewodnik

400-metrowy odcinek łebskiego deptaku, na którym umieszczono odbite w brązie dłonie prezydentów RP - od Ryszarda Kaczorowskiego po Bronisława Komorowskiego. W planach jest wzbogacanie alei o kolejne odciski, w tym liderów światowych mocarstw. Postumentami dla tablic są solidne głazy. Przy alei stoi także ławeczka-pomnik z rzeźbami polskich owczarków nizinnych.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja