Jezioro Sarbsko

  • Adres Jezioro Sarbsko
    84-360 Łeba
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jezioro Sarbsko to podłużny akwen przybrzeżny, oddzielony od morza szeroką na ok. kilometr Mierzeją Sarbską. Jezioro płytkie (maksymalnie 3,2 metra),z mulistym dnem położonym nieznacznie poniżej poziomu Bałtyku - lustro wodny znajduje się mniej więcej na wysokości 30 cm n.p.m.

Większość południowych brzegów Sarbska porastają trzciny, z kolei na północy wznoszą się wydmy - najwyższe z nich mają ok. 22 m. Jezioro ma do 6,6 km szerokości i 1,2 km długości - jego powierzchnia to dokładnie 651,7 ha.

Sarbsko łączy się z wpadającą do morza Łebą poprzez rzekę Chełst. Jej nurt, liczący w sumie 31,8 km od źródeł pod Gościęcinem, uważany jest za jeden z najczystszych w całej Polsce. To także najważniejszy dla zasilenia jeziora w wodę ciek.Akwen wyjątkowo sprzyja nauce windsurfingu, o czym świadczy obecność kilku szkółek i wypożyczalni profesjonalnego sprzętu, zlokalizowanych na południowych brzegach jeziora.

Mini przewodnik

Zbiornik o powierzchni ponad 650 hektarów, z kryptodepresyjnym dnem i niewielkiej głębokości - do 320 centymetrów. Południowe brzegi przybrzeżnego jeziora są płaskie i zarośnięte, natomiast północne zaczynają się u stóp całkiem wysokich (do 22 m) wydm na mierzei. Sarbsko to doskonały akwen dla amatorów windsurfingu i kajakarstwa.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja