Kilka słów o Łebie

ŁEBA - Miasto i gmina w powiecie lęborskim, województwie pomorskim, posiadające w 2004 roku 3 857 mieszkańców. Położenie miasta nad pełnym morzem, przy ujściu Łeby i Chełsta oraz w bliskim sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego sprawia, że Łeba "skazana" jest na sukces jako miejscowość wypoczynkowa.

Pierwsza wzmianka o miejscowości u ujścia rzeki Łeby pochodzą z 1282 roku, a prawa miejskie nadano w 1357 roku. Mieszkańcy utrzymywali się z połowu ryb i handlu drewnem. Wycięcie lasów powodowało zasypywanie domów przez piasek z mierzei, a sztormy wdzierające się do miasta niejednokrotnie niszczyły miasto i zamek. Rzeka Łeba również zalewała miasto, które powstawało czasem w innym miejscu. Dopiero w 1887 roku dokonano skutecznego przesunięcia na zachód i ostatecznej regulacji ujścia Łeby, zabezpieczając miasto i nowo powstały port przed sztormami.

W dzisiejszej Łebie z dawnych utrapień uczyniono atrakcję turystyczną, bo takich ruchomych wydm jest bardzo niewiele w całej Europie, a jasny i miękki piasek jeszcze zwiększa walory tego miejsca. W Łebie są również doskonałe warunki do windsurfingu i żeglarstwa.

6 NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI:

 1. JEZIORO ŁEBSKO - Jezioro przybrzeżne na Wybrzeżu Słowińskim, trzecie pod względem powierzchni jezioro w Polsce. Leży na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Powierzchnia 7 142 ha, długość 16,4 km, szerokość 7,6 km, a głębokość 6,3 metrów. Na jeziorze zachodzi kryptodepresja, bo dno znajduje się poniżej poziomu morza. Północnym brzegiem jest Mierzeja Łebska z ruchomymi piaskami. Jezioro nie było nigdy zatoką morską, a powstało po podniesieniu się poziomu morza oraz zalaniu nadbrzeżnych łak. Od strony południowo-wschodniej wody jeziora, zasila rzeka Łeba. Inne mniejsze dopływy to : Kanał Żarnowiecki, Gardno - Łebsko i Łupawa - Łebsko.
 2. SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY - Utworzony w 1967 roku, na powierzchni 186 km2. Na obszarze Parku powstało 12 rezerwatów ścisłych i 3 częściowe. Od 1977 roku został włączony do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO, a w 1995 roku wpisany na listę terenów chronionych konwencją ramsarską. Cechą charakterystyczną Parku są przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy oraz najbardziej popularny wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami. Na tym terenie dominują ekosystemy wodne, które stanowią ponad połowę obszaru parku. Największe jeziora: Łebsko (7142 ha) i Gardno (2400 ha), a główne rzeki Łeba, Łupawa i Pustynka.
 3. OGRÓD ORNITOLOGICZNY - W Gospodarstwie Agroturystycznym w Nowęcinie znajdującym się na rogatkach Łeby, powstał niezwykły ogród ornitologiczny. Początek tej wielkiej kolekcji ptaków rozpoczął się od uszaka i kolorowej mandarynki, które potem zamieszkały w przydomowym ogródku. Wspólna, rodzinna pasja, doprowadziła do powstania osobliwego ogrodu z kolekcją ponad 100 gatunków ptaków z terenu całego świata. Teren ogrodu o pow. 300 ha, znajduje się 300 metrów od głównej ulicy, otoczony zielenią z kilkoma półwyspami, wyspami i stawami rybnymi połączonymi ze sobą. Dodatkowo, podczas zwiedzania mogą nam towarzyszyć "ssaki do towarzystwa" w postaci oryginalnych świnio-dzików, kózek, królików , zająca czy kilku piesków.
 4. LEŚNE KORTY TENISOWE NA MIERZEI - Leżące między Morzem Bałtyckim, a Jeziorem Sarbsko na pięknej Mierzei Sarbskiej w otoczeniu aromatycznych lasów, są jednymi z najlepiej położonych kortów w Polsce. Przy kortach znajduje się luksusowy hotel Łeba, ośrodki wczasowe, kempingi i trasa rowerowa. Tradycje tenisowe w Łebie sięgają początków XX wieku, kiedy to bywała w tym kurorcie bogata klientela z Berlina. Obecne korty są ceglane, czynne są od początku kwietnia do pierwszych przymrozków. W godzinach 7.00 - 22.00. Istnieje również możliwość gry przy sztucznym oświetleniu.
 5. TRASY ROWEROWE -
  • TRASA ROWEROWA NR 1 - Łeba - Nowęcin - Sarbsk - Szczenurze - Nowęcin - Łeba (26 km). Trasa obok Zamku Soplica, zaprowadzi do Szkoły Windsurfingu "Habenda", nad Jeziorem Sarbsko, a także nad urokliwe, całkowicie dzikie jezioro Czarne.
  • TRASA ROWEROWA NR 2 - Łeba - Rąbka - Wyrzutnia Rakiet - Wydmy - Łeba (15 km). Prowadzi wzdłuż Mierzei Łebskiej, pośród niepowtarzalnych ruchomych wydm w Słowińskim Parku Narodowym.
  • TRASA ROWEROWA NR 3 - Łeba - Nowęcin - Lucin - Żarnowska - Łeba (16 km). Po drodze znajduje się Mini-Zoo, molo na jeziorze Łebsko, a także niezwykłe widoki i krajobrazy srebrzystego jeziora oraz złocistych wydm.
  • TRASA ROWEROWA NR 4 - Łeba - Stilo - Ulinia - Szczenurze - Łeba (34 km). Trasa prowadzi przez rezerwat przyrody "Mierzeja Sarbska", rezerwat Choczewskie Cisy, latarnię Stilo i pomost na jeziorze Sarbsko.
 6. RUCHOME WYDMY - Największe na naszym wybrzeżu wydmy, zwane czasem "Białymi Górami". Najwyższa wydma Łęcka osiąga wysokość 42 m n.p.m.Na Mierzei Łebskiej dochodzi do przemieszczania się materiału poprzez wywiewanie piasku (deflacja) lub osadzania piasku (akumulacja). Przemieszczanie wydm nie jest jednakowe. W zachodniej i wschodniej części Mierzei Łebskiej wydmy są mało ruchliwe do ok. 3 metrów na rok. W środkowej części na odcinku długości około 5 km i szerokości 1 km, wydmy przesuwają się średnio 2 - 10 metrów rocznie. Wiatr przesuwa wydmy w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim, dzięki czemu jezioro Łebsko jest coraz mniejsze.
Dodano: 2016-06-21
Komentarze (0)
Dodaj komentarz